Īsumā

Iļģi ir atrodami arī Facebook

Iļģi dzīvo arī Draugiem.lv

Klausies mūs iTunes

Mūsu mūzika ir pieejama arī Amazon

 

Latvijas folk radio

Par Iļģu jauno albumu «Ej tu dejot»

2008.04.21 19:21:27

«Iļģu» jaunākais, nule iznākušais albums «Ej tu dejot» atšķiras no visiem 10 grupas iepriekšējiem albumiem. Tiesa, arī tie ir atšķirīgi savā skanējumā, jo «Iļģi» 27 (trejdeviņu!) gadu darbības laikā uz vietas savā attīstībā nav stāvējuši.

Un tomēr šis disks ir īpašs. Vispirms jau ar to, ka tas nav studijas ieraksts, bet nav arī koncertieraksts. Pagājušās vasaras vidū «Iļģi» sameklēja lauku viensētu, kur civilizācijas netraucēti, varēja saspēlēties, un tad, atbraucot Latvijas Radio studijai, dzīvajā sesijā ierakstīt šo albumu.

Bet galvenā atšķirība, protams, ir tā, ka šajā ierakstā skan nevis dziesmas, bet — tradicionālie danči! Netradicionālos aranžējumos. Noskaņu amplitūda plaša — no ugunīgi aizrautīgas līdz roķīgai un klusināti sirsnīgai. Tas, ka «Iļģi» spēlē dančus, nav nekas neparasts: to viņi dara ilgstoši. Ir bijuši arī 2 danču diski, kurus iespēlējuši gandrīz «Iļģi». Tos producējis Māris Muktupāvels un izdevusi «Upe». Tie ir «Latviešu danči»(1999), kur Māris un Ilga bijuši galvenie muzikanti, un kuru klausoties, dančus cilvēki mācījās gan Latvijā, gan ārpus tās, un «Danco Dievis» (2000), kur piedalās arī citas muzikantu grupas.

Tomēr «Iļģu» vārds tur neparādās . Savukārt pēdējos gados gandrīz visi «Iļģu» koncerti beidzas ar aizrautīgiem dančiem. Ja tik ir, kas ierāda. Un ja nav, tad Ilga to dara pati.

Albumā «Ej tu dejot» skan latviešu, lietuviešu, igauņu («Subota») un ukraiņu («Barabolja») dejas. Un — «Pankūkas»...

Par «Pankūkām» ir īpašs stāsts. Tās tiek «ceptas» pēc 11 dažādām receptēm, t.i., spēlētas 11 dažādu tautu mūzikas stilos (lūdzu nepētīt ar etnomuzikoloģisku lupu!). Kādos? Tas atspoguļojas pankūku nosaukumos attiecīgo tautu valodās. Kāpēc? Atbilde vienkārša — prieka pēc. Tā jokojas muzikanti, un šis joks tiešām bija spontāns un iepriekš neplānots.

Arī citos dančos muzikanti atļāvušies pajokot, līdz ar to var teikt, ka šis ir «Iļģu» lustīgākais albums.

Deju apraksti atrodami «Iļģu» mājas lapā (Paldies par tiem Rīgas Danču kluba prezidentam Valdim Putniņam), bet tiem, kas no tiesas grib šos dančus iemācīties, jānāk uz Rīgas danču kluba sarīkojumiem, kas gandrīz katru otrdienu notiek RTU lielajā zālē. Papildus informāciju par dančiem var atrast viņu mājaslapā — www.folkdance.lv.

Visu ziņu saraksts